Jedna z najobľúbenejších sladkých kombinácií sú jahody s čokoládou. Takáto kombinácia poteší nielen chuťové poháriky, ale je dobrá aj pre vaše zdravie. Samozrejme ideálna kombinácia je kvalitná horká čokoláda s bio jahodami (ideálne z babkinej záhrady:)). Denne sa odporúča zjesť približne 2 poháre ovocia a keďže jahody sa jedia veľmi ľahko, túto normu vďaka nim splníte bez problémov. Jahody ako aj čokoláda majú dostatok živín, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Majú však tiež veľa kalórií, preto by sme jahody s čokoládou nemali jesť príliš často.

Ak hľadáte dostatočne výživný dezert, po ktorom nebudete cítiť príliš plný žalúdok, jahody s čokoládou sú odporúčanou variantou. Pozrime sa bližšie, čo obsahujú jahody s čokoládou.

Vitamín C

Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C. Tri veľké jahody namočené v horkej čokoláde obsahujú približne 30 mg vitamínu C, čo je približne polovica odporúčaného denného príjmu vitamínu C pre priemerného dospelého nešportujúceho jedinca. Vitamín má dôležitú úlohu v našom organizme a okrem iného posilňuje imunitný systém.
Mangán

Vďaka jahodám s čokoládou do seba dostanete aj významnú dávku minerálu mangán, ktorý má antioxidačné vlastnosti, pomáha pri raste svalov, zúčastňuje sa na syntéze mastných kyselín a cholesterolu, urýchľuje hojenie rán, zlepšuje mužskú potenciu a má mnoho ďalších priaznivých vlastností. Mangán sa v našom tele nachádza prevažne v kostiach a ochraňuje kosti pred rednutím a artrózou. V priemere máme v tele 10 až 40 mg mangánu.

Flavonoidy
Flavonoidy z čokolády pôsobia ako antioxidanty - chránia bunky pred voľnými radikálmi,  ktoré prispievajú k starnutiu buniek. Flavonoidy z kakaa pôsobia protizápalovo a proti srdcovým ochorením. Čím väčší podiel kakaa v čokoláde, tým je obsah flavonoidov väčší.

Kalórie
Aj napriek množstvu priaznivých zložiek, obsahujú jahody v čokoláde jednu nie príliš lákavú zložku a tou sú kalórie. Aj keď je v horkej čokoláde málo cukru, spolu s jahodami sa nazbiera celkom dosť kalórií. Tri veľké jahody s čokoládou obsahujú vyše 150 kalórií, čo nepoteší ľudí snažiacich sa zlepšiť postavu.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
TOPlist TOPlist