Poviete si, ďalšia vymyslená diéta, po ktorej aj tak priberiete všetky stratené kilogramy naspäť. Ako pri každej inej diéte aj po skončení tejto diéty môžete ľahko nabrať späť. Ideálna cesta je nájsť si vyrovnaný počet zdravých kalórií, pri ktorých nechudnete ani nepriberáte a stravovať sa tak celoročne. Diéta 16:8 (alebo aj 16/8) v posledných rokoch nabrala na popularite ako u celebrít tak u bežných ľudí.
Hlavná podstata diéty 16:8 spočíva v obmedzení času na konzumáciu jedla na 8 hodín a zvyšných 16 hodín dňa nejesť ani nepiť nič kalorické. Diéta 16:8 sa môže dodržiavať pár dní do týždňa ale kľudne aj každý deň. Na rozdiel od iných diét, ktoré majú prísne pravidlá na výber potravín, sa dá diéta 16:8 ľahko dodržiavať bez prílišných obmedzení. Okrem chudnutia pri tejto diéte príliš nekolísa krvný cukor, zlepšuje sa funkcia mozgu a vraj má priaznivé účinky na dlhovekosť.

Ako na diétu 16:8
Možno je to jednoduchosť tejto diéty, čo láka toľko ľudí, ale isto bude v hre aj efektívnosť chudnutia. Ak s ňou chcete začať, dôležité je zvoliť si 8-hodinový časový úsek počas ktorého budete môcť jesť. Okrem tohto úseku už nemôžete nič jesť ani piť sladené a kalorické nápoje. Mnoho ľudí si volí časový úsek od obeda do ôsmej hodiny večer, ale je len na vás, či bývate hladní ráno po prebudení, alebo vydržíte nejesť do 10:00 ba až do obeda.
Ak ráno nevynechávate raňajky, optimálny časový úsek na jedlo je od 9:00 do 17:00. Vtedy si môžete dať ráno v práci či škole raňajky v normálnom čase a taktiež budete mať obed aj večeru v obvyklom čase.
Je teda úplne jedno aký časový úsek si zvolíte, hlavné je počas tohto času sa neprejedať a jesť viacero menších porcií jedla. Tým predítete hladoveniu aj prejedaniu a krvný cukor budete mať pod kontrolou. Nie je odporúčané jesť čokoľvek, ale mali by ste dbať na nutrične vyvážené potraviny.

Odporúčané potraviny počas diéty 16:8

Počas celého dňa, nielen počas 8 hodín vyhradených na jedlo, sa odporúča piť čistá voda a nesladené minerálne vody, ale aj nesladené čaje a káva. V každom jedlo sa snažte o zdravé potraviny s dostatkom kvalitných živín. Tu je príklad toho, čo sa odporúča:

Celozrnné potraviny: hnedá ryža, quinoa, ovsené vločky, jačmeň, pohánka atď.
Ovocie: banány, jablká, čučoriedky, pomaranče, marhule, broskyne, hrušky atď.
Zelenina: brokolica, karfiol, uhorky, listová zelenina, paprika, paradajky atď.
Tuky: olivový olej, avokádo, kokosový olej
Bielkoviny: mäso, hydina, ryby, strukoviny, vajcia, orechy, semená atď.

Výhody diéty 16:8
  1. Zníženie telesnej váhy a tuku: Vďaka tomu, že obmedzíte príjem jedla len na niekoľko hodín denne znížite aj počet prijatých kalórií čo zákonite vedie k chudnutiu 1.
  2. Zlepšená kontrola hladiny cukru v krvi: Výskumy ukazujú, že hladovka aj keď len na pár hodín znižuje hladiny inzulínu až o vyše 30% a znižuje hladinu cukru v krvi o 3–6%, čo môže potenciálne znížiť riziko diabetu. 2.
  3. Dlhovekosť: Hoci výskum na ľuďoch je obmedzený, niektoré štúdie na zvieratách zistili, že prerušované hladovanie môže predĺžiť život.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
TOPlist TOPlist