Mnohí ľudia chcú mať štíhlu postavu, ale nemajú radi beh. Práve beh je veľmi účinná aeróbna aktivita na spaľovanie tuku a formovanie postavy. Ak ste behať skúsili, ale musíte sa pred každým behaním príliš prekonávať a neviete nájsť motiváciu, stále je tu iná a rovnako účinná možnosť. Tou možnosťou je skákanie cez švihadlo, ktoré je azda každému známe z detských čias. Na skákanie cez švihadlo netreba takmer žiaden priestor a dá sa vykonávať aj doma a to za každého počasia. Čo sa o behu povedať nedá (pokiaľ doma nemáte bežiaci pás). Samozrejme ak bývate v byte, treba brať ohľad na susedov a skákať na tlmiacej podložke a snažiť sa o čo najtichšie skoky na špičkách nôh, čo stlmí otrasy. Netreba ani drahé pomôcky, stačí len obyčajné švihadlo, ktoré je lacné a tenisky. Skákať sa dá aj naboso, len dlhodobo je lepšie skákať v teniskách.

Päť minút svižného skákania na švihadle má podobný efekt na spaľovanie kalórií ako zabehnutie jedného kilometra. Za päť minút na švihadle budete aj poriadne zadýchaní. Ak by ste hodinu skákali cez švihadlo, spálili by ste približne 1000 kalórií a to už je pekné číslo. Samozrejme málokto vydrží skákať hodinu v kuse a lepšie je skákať v sériách napríklad tri raz po 10 minút. Zo začiatku však odporúčame série 3 x po minúte, neskôr 3 x 3 minúty, a potom môžete pridávať počty sérií a dĺžky každej série. Ak chcete pridať na intenzite, voľte rýchle otáčky švihadla, prípadne urobte dva malé skoky na jedno otočenie. Občas môžete skúsiť skákať len na jednej nohe, čím sa každé lýtko zapojí oveľa viac. To už je ale pre skúsenejších skokanov.

V mnohých filmoch o boxe sú scény, kde boxer skáče cez švihadlo. Má to svoje opodstatnenie, lebo boxer sa v ringu hýbe poskakovaním na špičkách a skákanie cez švihadlo ho na to dobre vytrénuje. Skákaním cez švihadlo sa tiež trénuje obratnosť a stabilita. Existujú rôzne druhy švihadiel, ľahké rýchlostné švihadlá, s dlhšími rúčkami, s možnosťou nastavenia dĺžky, ťažké až 2 kg švihadlá pre dosiahnutie vysokej tepovej frekvencie či dokonca švihadlá s počítadlom.

Ako skákať cez švihadlo

Ťažko to opísať slovami a každý by si mal nájsť svoj spôsob. Dôležité je nájsť tempo, pri ktorom zosúladíte skoky s otáčaním švihadla. To chce trochu tréningu, ale väčšine to pôjde intuitívne. Zo začiatku zvoľte pomalšie tempo otáčania švihadla, neskôr pridávajte na intenzite. Dôležitá je dĺžka švihadla a ak máte príliš krátke alebo dlhé švihadlo bude sa vám skákať nepohodlne. Správna dĺžka švihadla je taká, že keď držíte konce švihadla v rukách pri tele, švihadlo by malo na zemi tvoriť asi polmetrový oblúk.

Aké partie sa posilňujú skákaním cez švihadlo?

Okrem kondičky sú primárne zapojené lýtka, ktoré po istom čase skákania môžu začať páliť. Pri každom skoku sú však zapojené aj stehná, brucho a ramená. Ak chcete preniesť viac námahy na stehná, odporúčame ísť v skokoch viac do kolien. Brucho sa viacej zapojí ak skáčete čo najviac do výšky s kolenami zohnutými smerom k brade. Na ramená sú vynikajúce skoky s dvojitým otočením počas skoku.
Ak chcete schudnúť bez nutnosti behu, švihadlo je vhodnou alternatívou. Vynikajúce je aj pre ľudí s malými lýtkami, ktorí chcú práve túto partinu zväčšiť. Skákanie každý druhý deň alebo 3 razy do týždňa urobí s vaším telo veľké zmeny.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
TOPlist TOPlist