Hypoglykémia je stav, kedy hladina cukru (glukózy) v krvi je príliš nízka. Normálna hladina glukózy v krvi zdravých ľudí je 3,5 - 5,5 mmol/l. Hypoglykémia nastane, ak glukóza v krvi klesne pod 3,3 mmol/l. Nízka hladina glukózy v krvi je nebezpečná najmä pre mozog, keďže glukóza jediný zdroj energie mozgu. Hypoglykémia sa objavuje najmä u diabetikov a u ľudí, ktorí vydajú príliš veľa energie (napr. ťažkou prácou, posilovaním, behom). 

Hypoglykémia môže spôsobiť priberanie na váhe ako aj úbytky telesnej hmotnosti. Častejšie sa prejavuje druhá možnosť. Je to najmä preto, že ľudia s nízkou hladinou cukru v krvi zvyknú jesť menej. Priberanie na váhe pri hypoglykémii je spôsobené spomalením metabolizmu, zvýšeným príjmom jedla a zvýšeným príjmom vody. 

Prejavy hypoglykémie:
- znížená sústredenosť
- slabosť
- zdvojené alebo rozmazané videnie
- podráždenosť
- pocit hladu
- bolesť hlavy
- kŕče
- problémy so spánkom
- studený pot
- môže viesť až k strate vedomia

Pri prejave hypoglykémie je dobré ihneď prijať jedlo s vysokým glykemickým indexom (GI > 71) s obsahom aspoň 15 gramov sacharidov (džús, kola, chlieb, rožok). Potraviny s vysokým GI nie sú vhodné pri chudnutí, avšak v takomto výnimočnom prípade sú na osoh. Prejavy hypoglykémie by mali prejsť do 15 minút od zjedenia jedla s vysokým GI.

Pri prejave hypoglykémie pomáha zjesť:
- 3 tablety glukózy
- lyžica cukru alebo medu
- pohár džúsu
- 5 cukríkov

Iné názvy pre hypogykémiu: nízka hladina cukru v krvi, inzulínový šok

Cvičenie pri hypoglykémii

Ak trpíte hypoglykémiou a chcete spáliť kalórie aktivitou, radšej sa poraďte s lekárom. Fyzická aktivita môže spôsobiť pokles krvného cukru, čo môže byť nebezpečné najmä ak cvičíte sami. Cvičenie by nemalo trvať príliš dlho a ak si idete zabehať, behajte vždy s niekým. Starostlivo si merajte hladinu krvného cukru počas cvičenia ako aj tesne po ňom. Noste so sebou glukózové tablety prípadne inzulínové injekcie. 
Prevencia hypoglykémie

Na zabránenie hypoglykémie pomáha úprava stravy a prijímanie jedla každé 3 hodiny počas dňa. Vtedy je menšia pravdepodobnosť, že hladina glykózy v krvi príliš klesne. Taktiež sa vyhýbajte potravinám s vysokým glykemickým indexom (to pomôže aj vašej postave). Vyrovnaná hladina glukózy v krvi bude znamenať, že vás prejdú náhle pocity hladu, prestanete sa prejedať a postupne si zlepšíte postavu.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
TOPlist TOPlist